راهنمای طراحی پرسشنامه

 ثبت نام در پرسشنامه آنلاین

پرسشنامه آنلاین این امکان را می دهد که شما  دامنه‌ای به نام شرکت یا نام و نام خانوادگی خود داشته باشید. پرسشنامه‌های ایجاد شده شما تحت این دامنه منتشر می‌شوند و کاربران شما می‌توانند از این صفحه نسبت به پر کردن پرسشنامه و ارسال آن اقدام کنند. فرض کنید که شما با نام یک نام خانوادگی(alizade) و یا نام یک شرکت (porseshgaran) در پرسشنامه آنلاین ثبت نام کنید و این نام‌ها را به عنوان دامنه سایت خود انتخاب کنید. در این صورت این نام‌ها به صورت زیر در آدرس بار براوزر نمایش داده می‌شود.

alizadeh.porseshnameonline.com

porseshgaran.porseshnameonline.com

هم اکنون می‌توانید برای استفاده از امکانات پرسشنامه آنلاین در پرسشنامه آنلاین ثبت نام کنید و دامنه دلخواه خود را ایجاد کنید. همچنین با استفاده از فیلم آموزشی زیر می توانید مراحل ثبت نام در سایت را مشاهده کنید.فیلم آموزشی نحوه ثبت نام در پرسشنامه آنلاین 

 


بخش کاربری

  • پرسشنامه ها

پرسشنامه آنلاین برای سهولت طراحی پرسشنامه ها انواع مختلفی از پرسش ها را در اختیار شما می‌گذارد. در صفحه کاربری خود می توانید ساخت پرسشنامه را آغاز و یا پرسشنامه های طراحی شده خود را ببینید. با کلیک بر روی دکمه "جدید" ساخت پرسشنامه خود را آغاز کنید.

برای آشنایی بیشتر با مراحل ساخت پرسشنامه میتوانید فیلم آموزشی این بخش را مشاهده کنید.

 

فیلم آموزشی نحوه ایجاد پرسشنامه یا نظرسنجی در پرسشنامه آنلاین
  

فیلم آموزشی انواع سوالات در پرسشنامه آنلاین
طراحی پرسشنامه

پس از ورود به بخش طراحی پرسشنامه، ابتدا عنوان پرسشنامه خود را وارد کنید و سپس در قسمت نامک می توانید آدرس مورد نظر خود برای لینک پرسشنامه را تعیین کنید. نامک به صورت پیش فرض عنوان پرسشنامه شماست. سپس می توانید متن آغازین خود را در باکس مربوطه تایپ کنید.

در قسمت طراحی پرسشنامه ابزارهای متعددی تعبیه شده است. طراحی پرسشنامه بسیار ساده است. کافیست بر روی نوع پرسش دلخواه خودتان کلیک کنید یا نوع سوال خود بکشید و در صفحه رها کنید. پس از انتخاب سوال موردنظر با کلیک بر روی دکمه ویرایش وارد تنظیمات سوال شده و ابتدا عنوان را وارد کنید. بر مبنای نوع سوال، ورودی های شما متفاوت خواهد شد. در ادامه انواع سوالات و کاربردهای آن معرفی می شوند.

  • انواع سوال

1. متن تک خطی

این پرسش برای دریافت اطلاعات متنی کوتاه است و فضایی به پاسخ دهنده اختصاص می دهد تا متن وارد کند. در پرسش هایی که جواب مشخص و دسته بندی شده ای وجود ندارد این نوع پرسش ها کارآمد هستند. مانند نام و نام خانوادگی.

2. چک باکس

این پرسش از نوع چند گزینه ای است و به کاربر اجازه خواهد داده شد که بیش تر از یک گزینه را انتخاب کند. در قست گزینه ها دو مورد مقدار و متن قابل مشاهده است. متن برای کاربر نمایش داده خواهد شد و مقدار کدی است که در خروجی اکسل نمایش داده می شود. اگر می خواهید درخروجی اکسل متن را مشاهده کنید فقط قسمت مقدار را پر کنید.

3. رادیو باکس

بسیاری از پرسش ها به گونه ای هستند که پاسخ دهنده باید تنها یک گزینه از بین گزینه های موجود را انتخاب کند. این نوع پرسش پرکاربردترین نوع پرسش ها است. مانند جنسیت.

 4. لیست انتخابی

این نوع پرسش به شما امکان می دهد گزینه های مختلفی را به صورت فهرست در مقابل پاسخ دهنده قرار دهید تا کاربر یکی را انتخاب کند. استفاده از این پرسش زمانی توصیه می شود که تعداد پاسخ ها بین 5 تا 6 گزینه باشد.

5. متن پاراگراف

این پرسش زمانی استفاده می شود که نیاز است که پاسخ دهنده اطلاعات بیشتری بدهد و فضای بیشتری در اختیار پاسخ دهنده قرار می دهد.

6. رتبه بندی

در این نوع سوال شما از کاربر میخواهید که با استفاده از اعداد در نظر گرفته شده پرسش شما را رتبه بندی کند.

7. جدول تک گزینه ای

این ویژگی حالت های مختلف طراحی پرسش که بسیار پرکاربرد هستند را در اختیار کاربر قرار می دهد. زمانی که سوالات کوتاه است می توان از این نوع جدول استفاده کرد. در نوع تک گزینه ای فقط یک نوع سوال مطرح می شود. پس از وارد کردن عنوان باید ستون ها و سطرها وارد شود. ستون ها همان گزینه ها و سطرها سوالات هستند.

 

8. جدول چند گزینه ای

این نوع سوال امکانات بیشتری نسبت به جدول تک گزینه ای در اختیار شما قرار می دهد. می توان سوالات را در سطرها و ستون های مختلف طراحی کرد. برای پرسشنامه های پیشرفته می توان از این نوع سوال استفاده کرد.

9. متن چند خطی

در این نوع سوال شما می توانید چند سوال تک خطی را در یک سوال قرار دهید.

پس از طراحی پرسشنامه می توانید با استفاده از کادر پایانی متن انتهایی خود را به پرسشنامه اضافه کنید و در پایان دکمه ذخیره را انتخاب کنید. با انتخاب دکمه ذخیره پرسشنامه در سایت شما قرار گرفته و لینک آماده ارسال به کاربران است.

پاسخ ها

پس از طراحی پرسشنامه، پرسشنامه های شما در پنل کاربری شما قابل مشاهده هستند. در این صفحه در مقابل هر پرسشنامه آیکون هایی تعبیه شده است. با انتخاب این آیکون  پاسخ ها قابل مشاهده هستند. در صفحه پاسخ ها می توانید با انتخاب گزینه "تهیه خروجی" فایل اکسل پاسخ های خود را دریافت کنید. همچنین می توانید با انتخاب آیکون  هر پاسخ را به صورت جداگانه مشاهده کرده و پرینت بگیرید.

ارسال با ایمیل

در صفحه پرسشنامه با انتخاب آیکون  در مقابل هر پرسشنامه می توانید وارد صفحه ارسال لینک پرسشنامه با ایمیل شوید. با توجه به نوع تعرفه شما تعداد ارسال ایمیل متغیر است. در باکس ایمیل ها هر ایمیل را در یک سطر وارد نمایید و در نهایت گزینه ارسال را انتخاب کنید. به این ترتیب لینک پرسشنامه شما به ایمیل های مورد نظر ارسال خواهند شد. لازم به ذکر است ارسال ايميل در اين قسمت با استفاده از سرورهاي تخصصي ارسال ايميل انجام مي‌شود که امکان اسپم شدن ايميل‌هاي ارسالي وجود ندارد. 

سفارش تکمیل پرسشنامه

 اگر در مراحل تحقیق و نظرسنجی هستید اما برای دسترسی به جامعه پژوهشی دچار مشکل شده اید از طریق بانک جامع پاسخ دهندگان پرسشنامه آنلاین به راحتی پرسشنامه های خود را تکمیل کنید.

پس از طراحی پرسشنامه توسط شما یا طراحان پرسشنامه آنلاین، زبانه "درخواست تکمیل" را انتخاب کنید.  با کلیک بر دکمه "جدید" وارد بخش سفارش شوید.  در این بخش پرسشنامه مورد نظر را انتخاب کنید. سپس هزینه پیشنهادی و تعداد افراد موردنظر را وارد کنید. در بخش "مشخصات تکمیل کنندگان موردنظر" ویژگی های جامعه پژوهشی خود را وارد کنید؛ به عنوان مثال: مردان بالای 26 سال. لیسانس یا بالاتر. شاغل بخش خصوصی که روزانه بیشتر از 3 ساعت از اینترنت استفاده می کنند و ساکن تهران و مشهد هستند. سپس درخواست تکمیل را ارسال کنید. پس از ارسال تیم پرسشنامه آنلاین جامعه مورد نظر را بررسی کرده و درصورت موجود بودن جامعه خاص شما، هماهنگی های لازم صورت گرفته و پرسشنامه شما به جامعه موردنظر ارسال خواهد شد. پاسخ ها وارد کارتابل شما خواهد شد و در اخر می توانید خروجی اکسل دریافت کنید.