راهنمای طراحی پرسشنامه

 ثبت نام در پرسشنامه آنلاین

پرسشنامه آنلاین این امکان را می دهد که شما دامنه‌ای به نام شرکت یا نام و نام خانوادگی خود داشته باشید. پرسشنامه‌های ایجاد شده شما تحت این دامنه منتشر می‌شوند و کاربران شما می‌توانند از این صفحه نسبت به پر کردن پرسشنامه و ارسال آن اقدام کنند. فرض کنید که شما با نام یک نام خانوادگی(alizade) و یا نام یک شرکت (porseshgaran) در پرسشنامه آنلاین ثبت نام کنید و این نام‌ها را به عنوان دامنه سایت خود انتخاب کنید. در این صورت این نام‌ها به صورت زیر در آدرس بار براوزر نمایش داده می‌شود.

alizadeh.porseshnameonline.com

porseshgaran.porseshnameonline.com

هم اکنون می‌توانید برای استفاده از امکانات پرسشنامه آنلاین در پرسشنامه آنلاین ثبت نام کنید و دامنه دلخواه خود را ایجاد کنید. همچنین با استفاده از فیلم آموزشی زیر می توانید مراحل ثبت نام در سایت را مشاهده کنید.فیلم آموزشی نحوه ثبت نام در پرسشنامه آنلاین 

 


بخش کاربری

  • پرسشنامه ها

پرسشنامه آنلاین برای سهولت طراحی پرسشنامه ها انواع مختلفی از پرسش ها را در اختیار شما می‌گذارد. در صفحه کاربری خود می توانید ساخت پرسشنامه را آغاز و یا پرسشنامه های طراحی شده خود را ببینید. با کلیک بر روی دکمه "جدید" ساخت پرسشنامه خود را آغاز کنید.

برای آشنایی بیشتر با مراحل ساخت پرسشنامه میتوانید فیلم آموزشی این بخش را مشاهده کنید.

 

فیلم آموزشی نحوه ایجاد پرسشنامه یا نظرسنجی در پرسشنامه آنلاین
  

فیلم آموزشی انواع سوالات در پرسشنامه آنلاین 

فیلم آموزشی نحوه مشاهده پاسخها و دریافت خروجی اکسل
طراحی پرسشنامه

پس از ورود به بخش طراحی پرسشنامه، ابتدا عنوان پرسشنامه خود را وارد کنید و سپس در قسمت نامک می توانید آدرس مورد نظر خود برای لینک پرسشنامه را تعیین کنید. نامک به صورت پیش فرض عنوان پرسشنامه شماست. سپس می توانید متن آغازین خود را در باکس مربوطه تایپ کنید.

در قسمت طراحی پرسشنامه ابزارهای متعددی تعبیه شده است. طراحی پرسشنامه بسیار ساده است. کافیست بر روی نوع پرسش دلخواه خودتان کلیک کنید یا نوع سوال خود بکشید و در صفحه رها کنید. پس از انتخاب سوال موردنظر با کلیک بر روی دکمه ویرایش وارد تنظیمات سوال شده و ابتدا عنوان را وارد کنید. بر مبنای نوع سوال، ورودی های شما متفاوت خواهد شد. در ادامه انواع سوالات و کاربردهای آن معرفی می شوند.

  • انواع سوال

1. متن تک خطی

این پرسش برای دریافت اطلاعات متنی کوتاه است و فضایی به پاسخ دهنده اختصاص می دهد تا متن وارد کند. در پرسش هایی که جواب مشخص و دسته بندی شده ای وجود ندارد این نوع پرسش ها کارآمد هستند. مانند نام و نام خانوادگی.

سوال نوع متن تک خطی

2. چک باکس

این پرسش از نوع چند گزینه ای است و به کاربر اجازه خواهد داده شد که بیش تر از یک گزینه را انتخاب کند. در قست گزینه ها دو مورد مقدار و متن قابل مشاهده است. متن برای کاربر نمایش داده خواهد شد و مقدار کدی است که در خروجی اکسل نمایش داده می شود. اگر می خواهید درخروجی اکسل متن را مشاهده کنید فقط قسمت مقدار را پر کنید.

سوال نوع چک باکس

3. رادیو باکس

بسیاری از پرسش ها به گونه ای هستند که پاسخ دهنده باید تنها یک گزینه از بین گزینه های موجود را انتخاب کند. این نوع پرسش پرکاربردترین نوع پرسش ها است. مانند جنسیت.

 4. لیست انتخابی

این نوع پرسش به شما امکان می دهد گزینه های مختلفی را به صورت فهرست در مقابل پاسخ دهنده قرار دهید تا کاربر یکی را انتخاب کند. استفاده از این پرسش زمانی توصیه می شود که تعداد پاسخ ها بین 5 تا 6 گزینه باشد.

5. متن پاراگراف

این پرسش زمانی استفاده می شود که نیاز است که پاسخ دهنده اطلاعات بیشتری بدهد و فضای بیشتری در اختیار پاسخ دهنده قرار می دهد.

6. رتبه بندی

در این نوع سوال شما از کاربر میخواهید که با استفاده از اعداد در نظر گرفته شده پرسش شما را رتبه بندی کند.

سوال نوع رتبه بندی

7. جدول تک گزینه ای

این ویژگی حالت های مختلف طراحی پرسش که بسیار پرکاربرد هستند را در اختیار کاربر قرار می دهد. زمانی که سوالات کوتاه است می توان از این نوع جدول استفاده کرد. در نوع تک گزینه ای فقط یک نوع سوال مطرح می شود. پس از وارد کردن عنوان باید ستون ها و سطرها وارد شود. ستون ها همان گزینه ها و سطرها سوالات هستند.

سوال نوع  جدول تک گزینه ای

 

8. جدول چند گزینه ای

این نوع سوال امکانات بیشتری نسبت به جدول تک گزینه ای در اختیار شما قرار می دهد. می توان سوالات را در سطرها و ستون های مختلف طراحی کرد. برای پرسشنامه های پیشرفته می توان از این نوع سوال استفاده کرد.

9. متن چند خطی

در این نوع سوال شما می توانید چند سوال تک خطی را در یک سوال قرار دهید.

سوال نوع   متن چند خطی

پس از طراحی پرسشنامه می توانید با استفاده از کادر پایانی متن انتهایی خود را به پرسشنامه اضافه کنید و در پایان دکمه ذخیره را انتخاب کنید. با انتخاب دکمه ذخیره پرسشنامه در سایت شما قرار گرفته و لینک آماده ارسال به کاربران است.

پاسخ ها

پس از طراحی پرسشنامه، پرسشنامه های شما در پنل کاربری شما قابل مشاهده هستند. در این صفحه در مقابل هر پرسشنامه آیکون هایی تعبیه شده است. با انتخاب این آیکون پاسخها پاسخ ها قابل مشاهده هستند. در صفحه پاسخ ها می توانید با انتخاب گزینه "تهیه خروجی" فایل اکسل پاسخ های خود را دریافت کنید. همچنین می توانید با انتخاب آیکون نمایش پرسشنامه هر پاسخ را به صورت جداگانه مشاهده کرده و پرینت بگیرید.

ارسال با ایمیل

در صفحه پرسشنامه با انتخاب آیکون ارسال پرسشنامه با ایمیل در مقابل هر پرسشنامه می توانید وارد صفحه ارسال لینک پرسشنامه با ایمیل شوید. با توجه به نوع تعرفه شما تعداد ارسال ایمیل متغیر است. در باکس ایمیل ها هر ایمیل را در یک سطر وارد نمایید و در نهایت گزینه ارسال را انتخاب کنید. به این ترتیب لینک پرسشنامه شما به ایمیل های مورد نظر ارسال خواهند شد. لازم به ذکر است ارسال ايميل در اين قسمت با استفاده از سرورهاي تخصصي ارسال ايميل انجام مي‌شود که امکان اسپم شدن ايميل‌هاي ارسالي وجود ندارد. 

 

شرطی سازی در پرسشنامه

فرم ساز پرسشنامه آنلاین امکان شرطی کردن نمایش سوال های فرم نظرسنجی و پرسشنامه آنلاین را می دهد. به کمک افزودن شرط می توانید مسیرهای مختلف پاسخ دهی در پرسشنامه آنلاین خود را ایجاد کنید. با افزودن شرط تعیین می کنید که بعد از پاسخ تحت شرایط خاصی، چه سوالی نمایش داده شود. همچنین امکان شرطی کردن کل یک صفحه در فرم ساز وجود دارد. اگر شما چند پرسشنامه داشته باشید و هر پرسشنامه فقط به گروه خاصی از افراد تعلق داشته باشید می توانید با شرطی کردن صفحات ترتیبی اتخاذ کنید که هر گروه تنها صفحه مربوط به پرسشنامه خود را ببینند.
ایجاد یک سوال منطقی مشروط با مثال زیر به تفصیل آورده شده است.
به عنوان مثال در پرسشنامه خود، اگر می خواهید سوالی ایجاد کنید مانند - آیا شما صاحب اتومبیل هستید؟ اگر بلی ، چگونه هزینه ماشین را پرداخت کردید؟ و اگر خیر، سوالاتی دیگر در صفحه دوم نمایش داده شود. به ترتیب زیر عمل کنید.
سوال اول (آیا شما اتومبیل دارید؟) سوال والد و دو سوال دیگر سوالات کودک نامیده می شوند ، زیرا این سوالات فقط در صورت تحقق یک شرط خاص نشان داده می شوند.
برای ایجاد این مجموعه سوالات مشروط ، ابتدا سوال والد (آیا شما اتومبیل دارید؟) را با یک نوع سوال مناسب پژوهش خود (رادیویی، چک باکس، جدولی یا غیره) ایجاد کنید.

شرطی سازی پرسشنامه
 

پس از ذخیره، دوباره سوال جدید دیگری (چطور هزینه ماشین را پرداخت کردید؟) را ایجاد کنید.

مراحل شرطی سازی پرسشنامه
 

سپس در سمت چپ پرسشنامه، تنظیمات را روی پرسشنامه قرار داده و گزینه شرطی سازی را انتخاب کنید.

مراحل شرطی سازی پرسشنامه


ا
بتدا نوع شرط خود را به صورت زیر انتخاب کنید.

چگونه در پرسشنامه شرطی سازی کنیم

 

در باکس نمایش داده شده به ترتیب زیر عمل کنید:
1.    شماره سوالی که باید شرطی شود را انتخاب کنید. (سوال والد)
2.    انتخاب کنید که پاسخ مساوی با کدام گزینه باشد. (طبق نمونه اگر پاسخ بلی است آنگاه...)
نکته: پاسخ انتخابی باید دقیقا گزینه ای باشد که در مقدار سوال طراحی شده تعیین شده است. می تواند مقدار عددی یا متنی باشد.
3.    سپس سوالی که مشروط است (سوال کودک) را در باکس موردنظر انتخاب کنید.
4.     با زدن علامت نمایش داده شده سوال را به باکس بالا منتقل کنید.
نکته: می توانید هر تعداد سوال کودک در این باکس قرار دهید.
فراموش نکنید که درانتها گزینه تایید را انتخاب کنید.
در این مثال ، "چگونه هزینه ماشین را پرداخت کردید؟" فقط وقتی نمایش داده می شود که "آیا شما اتومبیل دارید؟" "بلی" است ..

 

مراحل شرطی سازی پرسشنامه

نکته مهم برای نمایش صحیح شرط:
در قسمت ویرایش سوالات مشروط (سوالات کودک) گزینه نمایش داده شود؟  از حالت انتخاب خارج کنید. 

مراحل شرطی سازی پرسشنامه

 

حال اگر می خواهید با پاسخ به گزینه خیر سوالات دیگری در صفحه دیگر نمایش داده شود. یک صفحه جدید ایجاد کنید، سوالات مورد نظر را طراحی کنید و سپس به صفحه شرط باز گردید و به ترتیب زیر عمل کنید:
1.    شماره سوالی که باید شرطی شود را انتخاب کنید. (سوال والد)
2.    انتخاب کنید که پاسخ مساوی با کدام گزینه باشد. (طبق نمونه اگر پاسخ خیر است آنگاه...)
نکته: پاسخ انتخابی باید دقیقا گزینه ای باشد که در مقدار سوال طراحی شده تعیین شده است. می تواند مقدار عددی یا متنی باشد.
3.    سپس صفحه ای که مشروط است (صفحه کودک) را در باکس موردنظر انتخاب کنید.
4.     با زدن علامت نمایش داده شده صفحه را به باکس بالا منتقل کنید.
نکته: می توانید هر تعداد صفحه کودک در این باکس قرار دهید.
فراموش نکنید که درانتها گزینه تایید را انتخاب کنید.

مراحل شرطی سازی پرسشنامه چیست


نکته مهم برای نمایش صحیح شرط:
در سمت چپ پرسشنامه، تنظیمات را روی صفحه ای که  باید شرطی شود قرار داده و صفحه را از حالت نمایش خارج کنید. 

 شرطی سازی پرسشنامه چگونه است

در این مثال ، صفحه دوم فقط وقتی نمایش داده می شود که "آیا شما اتومبیل دارید؟" "خیر" است ..


در لینک زیر پرسشنامه طراحی شده را مشاهده کنید

نمونه پرسشنامه شرطی سازی 
 

سفارش تکمیل پرسشنامه

 اگر در مراحل تحقیق و نظرسنجی هستید اما برای دسترسی به جامعه پژوهشی دچار مشکل شده اید از طریق بانک جامع پاسخ دهندگان پرسشنامه آنلاین به راحتی پرسشنامه های خود را تکمیل کنید.

پس از طراحی پرسشنامه توسط شما یا طراحان پرسشنامه آنلاین، زبانه "درخواست تکمیل" را انتخاب کنید.  با کلیک بر دکمه "جدید" وارد بخش سفارش شوید.  در این بخش پرسشنامه مورد نظر را انتخاب کنید. سپس هزینه پیشنهادی و تعداد افراد موردنظر را وارد کنید. در بخش "مشخصات تکمیل کنندگان موردنظر" ویژگی های جامعه پژوهشی خود را وارد کنید؛ به عنوان مثال: مردان بالای 26 سال. لیسانس یا بالاتر. شاغل بخش خصوصی که روزانه بیشتر از 3 ساعت از اینترنت استفاده می کنند و ساکن تهران و مشهد هستند. سپس درخواست تکمیل را ارسال کنید. پس از ارسال تیم پرسشنامه آنلاین جامعه مورد نظر را بررسی کرده و درصورت موجود بودن جامعه خاص شما، هماهنگی های لازم صورت گرفته و پرسشنامه شما به جامعه موردنظر ارسال خواهد شد. پاسخ ها وارد کارتابل شما خواهد شد و در اخر می توانید خروجی اکسل دریافت کنید.