سوالات نظرسنجی بعد از یک رویداد،‌ همایش و مراسم‌ها: چگونه می توان یک بازخورد ارزشمند دریافت کرد؟!

  • زمان مطالعه: ۱۵دقیقه

پس از هر رویدادی که سازماندهی می کنید، خوب است که بازخوردی در مورد برداشت مهمانان دریافت کنید. البته، احتمالاً از خود مشتریان بازخورد دریافت خواهید کرد، یا این فرصت را خواهید داشت، که دو یا چند مهمان در حال صحبت در مورد چگونگی محل برگزاری، غذا یا فضای کلی آن‌ها را بشنوید. اما این نظرات را اغلب می توان از روی ادب، به صورت مبهم و با جزئیات بسیار کم بیان کرد.
اگر می‌خواهید درباره برنامه‌ریزی رویدادتان بازخورد ارزشمندی دریافت کنید، که می‌تواند کسب‌وکارتان را بهبود بخشد، و به شما کمک کند مشتریان قدیمی‌تان را حفظ کنید، و مشتریان جدید را نیز به دست آورید، در این صورت یک نظرسنجی بعد از مراسم برگزار شده ابزاری است که به سراغتان می‌آید.
در این مقاله، نظرسنجی‌های بعد از رویداد را مورد بحث قرار می‌دهیم، و به برخی از رایج‌ترین سؤالات پاسخ می‌دهیم، مانند نظرسنجی پس از رویداد، چگونه به نظر می‌رسد و چه نوع سؤالاتی باید داشته باشد. علاوه بر این، نمونه‌هایی از سوالات خوب نظرسنجی پس از رویداد را به شما می‌دهیم، که می‌توانید در نظرسنجی بعدی خود از آنها استفاده کنید.

سوالات نظرسنجی بعد از یک رویداد،‌ همایش و مراسم‌ها

نظرسنجی پس از رویداد چیست؟

سخت است که بدانیم یک رویداد بدون هیچ بازخوردی چقدر خوب پیش رفت، و حقیقت این است که هرکس تجربه خود را در یک رویداد دارد. شما مطمئناً تمام تلاش خود را برای برنامه‌ریزی یک رویداد عالی انجام داده اید، اما اشتباهات می توانند اینجا و آنجا اتفاق بیفتند. در حالی که ممکن است از نحوه برگزاری این رویداد احساس خوبی داشته باشید، مهمانان شما ممکن است تجربه متفاوتی داشته باشند. اینجاست که نظرسنجی رویداد می تواند کمک کند.
نظرسنجی پس از رویداد، پرسشنامه ای است که برای جمع آوری بازخورد از افرادی که در رویدادهایی که شما سازماندهی می کنید شرکت می کنند، استفاده می شود. یکی از مزایای کلیدی نظرسنجی های پس از رویداد این است که می توانند، به شما در توسعه کسب و کار برنامه ریزی رویداد کمک کنند.

نظرسنجی بعد از رویداد چه نوع سوالاتی باید داشته باشد؟

تعداد مناسبی از سؤالات نظرسنجی رویداد وجود دارد که می توانید از شرکت کنندگان خود بپرسید، از سؤالات چند گزینه ای خوب قدیمی تا سؤالات باز پیچیده تر، اما رایج ترین نوع سؤالات نظرسنجی رویداد عبارتند از:

1. سوالات جمعیت شناختی

پرسیدن این نوع سؤالات ضروری است، و برای داده هایی که جمع آوری می کنید بسیار مهم هستند. با کمک آنها، جنسیت، سن، نژاد، درآمد، سطح تحصیلات و سایر اطلاعات ارزشمند پاسخ دهندگان را می دانید. با داده های جمعیت شناختی که جمع آوری می کنید، می توانید چیزهای زیادی در مورد مخاطبان فعلی خود و حتی نحوه تغییر مخاطبان خود در طول زمان بیاموزید و آن را با تغییراتی که در برنامه ریزی رویداد خود اعمال کرده اید مقایسه کنید.

2. سؤالات دوگانه

اینها در واقع سوالات متداول بله یا خیر هستند که در اکثر نظرسنجی های رویداد ظاهر می شوند. با آنها می توانید به سؤالات ساده ای مانند آیا قبلاً در رویداد ما شرکت کرده اید پاسخ دهید؟ از آنها برای پرسیدن سؤالاتی در مورد رویدادهای خود استفاده کنید که نیازی به توضیح اضافی ندارید.
شما همچنین می توانید از این نوع سوال برای حذف پاسخ دهندگان استفاده کنید. به عنوان اولین سوال، بپرسید آیا در این رویداد شرکت کرده اید؟ اگر پاسخ منفی است، با یک یادداشت تشکر به آنها پاسخ دهید و نظرسنجی را پایان دهید.

3. سوالات چند گزینه ای

این یکی دیگر از انواع رایج است که احتمالاً خودتان در بسیاری از نظرسنجی ها دیده اید. این نوع سوال به شرکت کنندگان شما این فرصت را می دهد، که یک یا چند گزینه را از لیست پاسخ ها انتخاب کنند. این‌ها برای پاسخ‌دهندگان جذاب‌تر هستند، زیرا پاسخ دادن به آن‌ها آسان است، زمان زیادی طول نمی‌کشد و نیازی به کار زیاد ندارند. آنها را می توان به سؤالات تک انتخابی تقسیم کرد، جایی که شرکت کنندگان شما مجاز به انتخاب تنها یک پاسخ هستند، و سؤالات چند انتخابی، که در آن می توانند بیش از یک پاسخ را انتخاب کنند.

4. سوالات مقیاس رتبه بندی

پرسش‌های مقیاس رتبه‌بندی برای پرسیدن یک سؤال کار می‌کنند، و سپس مقیاسی از پاسخ‌ها را به پاسخ‌دهندگان ارائه می‌دهند، که از میان آن‌ها راه‌حلی را انتخاب می‌کنند که برای آنها کاربرد دارد. پاسخ‌ها را می‌توان با اعداد بیان کرد، اما رایج‌ترین آنها پرسش‌های مقیاس لیکرت هستند، که میزان توافق را نشان می‌دهند، و پاسخ‌هایی از کاملاً موافقم تا کاملاً مخالفم را ارائه می‌دهند.

5. سوالات باز

این سوالات به پاسخ دهندگان شما این امکان را می دهد، که توضیحات خود را به زبان خودشان بیان کنند. هیچ گزینه پاسخ از پیش تعیین شده ای در اینجا وجود ندارد. در عوض، یک کادر متنی به پاسخ دهندگان ارائه می شود که می توانند پاسخ های خود را در آن تایپ کنند.
سوالات باز برای اینکه به افراد اجازه می دهد تجربیات خود را در مورد رویدادهای شما به اشتراک بگذارند، نظرات خود را بیان کنند یا پیشنهادات خود را ارائه دهند، عالی هستند. آنها همچنین مکانی عالی برای ابراز نارضایتی خود در صورت وجود، به جای انتشار آن در رسانه های اجتماعی یا بررسی وب سایت هستند. با این حال، تجزیه و تحلیل آنها چندان آسان نیست، و بنابراین بهتر است کل نظرسنجی خود را بر اساس آنها قرار ندهید. در عوض، سوالات را با پاسخ های از پیش تعیین شده با پاسخ های باز ترکیب کنید.

نظرسنجی بعد از رویداد چند سوال باید داشته باشد؟

این سوال اغلب در بین سازندگان نظرسنجی ظاهر می شود و نظرات در مورد آن متفاوت است. برخی فکر می کنند که هر چه بیشتر بپرسید، بازخورد بیشتری دریافت خواهید کرد، در حالی که برخی دیگر معتقدند بهتر است تا حد امکان کمتر سوال بپرسید تا مخاطبان خود را خسته نکنید.
حقیقت این است که همه آنها درست هستند. مهم است که نظرسنجی‌ها را خیلی طولانی نکنید، زیرا زمان پول است و هیچ‌کس حاضر نیست 20 دقیقه را صرف تکمیل یک نظرسنجی خسته‌کننده دیگر در دریای نظرسنجی‌هایی کند که در طول زندگی‌شان این فرصت را داشته‌اند که با آنها روبرو شوند.
این بدان معناست که هنگام انجام نظرسنجی، نباید وقت شرکت کنندگان خود را تلف کنید. در عوض، باید تا حد امکان سریع باشید، بنابراین، همانطور که یک قانون سرانگشتی نشان می دهد - حدود 10 سوال اضافه کنید که خیلی طولانی نخواهند بود. به این ترتیب، شما تقریباً 10 دقیقه زمان از شرکت کنندگان خود خواهید گرفت، و می توانید اطلاعات ارزشمند زیادی در مورد تجربه آنها جمع آوری کنید.
اگر چیزهای زیادی برای پرسیدن دارید، می توانید از مجموعه سوالات شرطی استفاده کنید، تا مطمئن شوید که سؤالات درستی در مورد رویدادهای خود از شرکت کنندگان مناسب می پرسید. به این ترتیب، از پرسیدن چیزی که به شرکت کنندگان مربوط نمی شود اجتناب می کنید، و موفقیت نظرسنجی شما بسیار چشمگیرتر خواهد بود.

سؤالات نظرسنجی بعد از رویداد شما باید شامل چه محتوایی باشد؟

اگرچه تعداد سؤالات برای شرکت کنندگان و تمایل آنها برای پر کردن نظرسنجی شما تا انتها ضروری است، نکته مهم دیگری وجود دارد که باید به آن توجه کنید: محتوای سؤالات.
برای جمع‌آوری داده‌ها و پیشرفت کسب‌وکارتان، نحوه چیدمان سؤالات شما بسیار مهم است. اگر می‌خواهید اطلاعات ارزشمندی را جمع‌آوری کنید که به شما در بهتر کردن رویدادهای آینده کمک کند، سؤالات شما باید به طور کامل و به خوبی کنار هم قرار گیرند. در مورد آنچه می خواهید بپرسید و اطلاعاتی که می خواهید جمع آوری کنید فکر کنید. اگر دید واضحی از آنچه می خواهید یاد بگیرید و نحوه استفاده از آن اطلاعات به نفع خود داشته باشید، سوالات را بهتر می نویسید.  بنابراین، مطمئن شوید که بیش از حد نمی‌پرسید، آن را مشخص و جذاب کنید، و در مسیر خود به سمت یک نظرسنجی عالی و جمع‌آوری بازخوردهای ارزشمند در مورد تجربه شرکت‌کنندگان خود خواهید بود.

سؤالات نظرسنجی بعد از رویداد شما چگونه باید به نظر برسد؟

بهترین کار این است که انواع سؤالات را با هم ترکیب کنید زیرا به این ترتیب می توانید بهترین ها را از همه دنیا بدست آورید. با یک پیام خوشامدگویی شروع کنید که در آن توضیح می دهید که چه کسی هستید و نظرسنجی شما در مورد چیست. مطمئن شوید که پیام خوشامدگویی خیلی طولانی نباشد. در غیر این صورت، مخاطب شما در همان ابتدا خسته می شود.
سپس با چند سوال جمعیت شناختی ادامه دهید تا مخاطبان خود را بهتر بشناسید. مرحله بعدی هسته نظرسنجی شما است که می تواند چند سوال مقیاس رتبه بندی و چند سوال چند گزینه ای در مورد رویداد شما باشد. در پایان، دو یا سه سوال باز بپرسید تا به شرکت کنندگان فضایی بدهید تا پیشنهادات خود را ارائه دهند و تجربیات خود را با جزئیات بیشتری به اشتراک بگذارند. در نهایت، نظرسنجی خود را با یک یادداشت تشکر مودبانه پایان دهید.
مطمئناً همه اینها توصیه های خوبی هستند، اما در نهایت، نحوه تنظیم نظرسنجی در مورد رویدادهای خود به نوع داده هایی که می خواهید جمع آوری کنید بستگی دارد. در ادامه مطلب، نمونه‌ای از بهترین سوالاتی را که می‌توانید در نظرسنجی‌های پس از رویداد بپرسید، به شما ارائه می‌دهیم.

سوالات نظرسنحی یا پرسشنامه برای همایش رویداد کنفرانس

نمونه هایی از سوالات نظرسنجی بعد از رویداد که باید در رویداد بعدی خود بپرسید

در اینجا نمونه ای از یک نظرسنجی پس از رویداد با ساختار مناسب آورده شده است. آنچه می‌خواهید بخوانید می‌تواند مبنای درستی به شما بدهد تا بتوانید نظرسنجی‌های خود را شروع کنید، اما می‌توانید هر چقدر که می‌خواهید اضافه و حذف کنید، تا زمانی که معنی‌دار و مطابق با دیدگاه شما باشد.

1. سوالات دموگرافیک برای شناخت شرکت کنندگان

با سؤالات جمعیت شناختی شروع کنید - در مورد سن، قومیت، سطح تحصیلات، وضعیت تأهل، وضعیت شغلی و غیره شرکت کنندگان خود بپرسید. با آنها، شرکت کنندگان خود را کمی بهتر می شناسید. هنگام نوشتن این سوالات، می توانید از پاسخ های کشویی استفاده کنید تا شرکت کنندگان خود را با تعداد قابل توجهی از پاسخ ها نترسانید.

2. سوالات عمومی در مورد رویداد

پس از آن، به سؤالات کلی در مورد رویداد می رسیم، مانند:
آیا در این رویداد (همایش، سمینار، کنفرانس و غیره) شرکت کرده اید؟
این یک سوال بله یا خیر خواهد بود، اما در اینجا به یاد داشته باشید که از این سوال می توان برای حذف شرکت کنندگان استفاده کرد. اگر پاسخ منفی است، نظرسنجی را با یک یادداشت تشکر ببندید.
چقدر از این رویداد (همایش، سمینار، کنفرانس و غیره) راضی بودید؟
این می تواند یک سؤال در مقیاس لیکرت باشد و می توانید در مورد رضایت شرکت کنندگان از موارد خاصی مانند تاریخ، مکان، محل برگزاری، فروشندگان، سخنرانان، پذیرایی و غیره بپرسید. اگر پاسخ هر سوال "ناراضی" بود می توانید با شرطی کردن برای سوالات بازخورد اضافی دریافت کنید. سوال برای بازخورد اضافی، مانند:
چه چیزی را در مورد مکان / پذیرایی / و غیره دوست نداشتید؟
این یک سوال باز خواهد بود که در آن شرکت کنندگان شما می توانند تجربیات خود را با جزئیات به اشتراک بگذارند. این می تواند بینش ارزشمندی در مورد آنچه شرکت کنندگان در مورد رویداد فکر می کنند و آنچه می توانید در آینده بهبود بخشید به شما بدهد.
سوالاتی که می توانند بینش بهتری در مورد موفقیت رویدادهایتان به شما بدهند عبارتند از:
چقدر احتمال دارد در یکی از رویدادهای ما در آینده شرکت کنید؟
چقدر احتمال دارد که رویدادهای ما را به یک دوست یا همکار توصیه کنید؟

سوال دوم می تواند بینش ارزشمندی در مورد موفقیت آینده شما باشد، زیرا مردم به احتمال زیاد چیزی را امتحان می کنند که دوستانشان با آنها به اشتراک گذاشته اند، و همانطور که همه می دانیم، بازاریابی دهان به دهان بهترین بازاریابی موجود است!

3. سوالات باز درباره رویداد

نظرسنجی خود را با چند سوال باز درباره رویداد پایان دهید. آنها فوق العاده سودمند هستند زیرا شما همچنین داده های کیفی با ارزشی به غیر از داده های کمی از سوالات اولیه بله یا خیر و مقیاس رتبه بندی دریافت خواهید کرد.
دانستن قوی‌ترین و ضعیف‌ترین نقاط خود به شما بینشی می‌دهد که در کجا به پیشرفت‌های آینده نیاز دارید و چه کارهای خوبی می‌توانید ادامه دهید. از مواردی مانند:
چه چیزی را در مورد رویداد بیشتر دوست داشتید؟
دوست دارید چه چیزی در رویداد بعدی بهبود یابد؟
آیا چیز دیگری وجود دارد که بخواهید با ما در میان بگذارید؟

در حالی که تجزیه و تحلیل داده‌هایی که از این طریق جمع‌آوری می‌کنید سخت‌تر خواهد بود، این روش برای پی بردن به تجربه واقعی شرکت‌کنندگان از رویداد خوب است، و اگر شما یک نوع کسب و کار هستید که دوست دارید به هر مشتری گوش دهید، پس این سوالات آنهایی هستند که باید در نظرسنجی های خود بگنجانید.
دریافت بازخورد از شرکت‌کنندگان ضروری است، و همانطور که می‌بینید، سوالات زیادی وجود دارد که می‌توانید از میان آنها انتخاب کنید، نه تنها در مورد نوع آنها، بلکه در مورد محتوای آنها. بنابراین، عامل حیاتی برای انجام نظرسنجی‌های عالی درباره رویدادهایتان، پرسیدن مقدار مناسب سؤال با محتوای مناسب است. این همیشه آسان نیست. اغلب چالش برانگیز است، اما با تمرین مناسب، مطمئناً به آن خواهید رسید.
فقط موارد زیر را به خاطر بسپارید: زیاد سوال نپرسید. در غیر این صورت، شرکت کنندگان می توانند حوصله نکنند و قبل از اتمام نظرسنجی از آن خارج شوند یا حتی روی پاسخ های تصادفی کلیک کنند. مورد دوم حتی بدتر است زیرا به شما بازخورد نادرستی می دهد که از آن سود نخواهید برد و رویدادهای آینده خود را بهبود بخشید.
تا جایی که محتوا پیش می رود، سوالات معناداری بپرسید که با هدف شما مطابقت دارد. بنابراین، برای مثال، اگر می‌خواهید رویدادهای آینده‌تان را بهتر کنید، بپرسید که چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید؛ و اگر قصد دارید در مورد بازاریابی دهان به دهان خود تحقیق کنید، در مورد آن بپرسید، و مطمئن شوید که فضایی را برای پیشنهادات شرکت کنندگان در قالب سوالات باز فراهم می کنید.
امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا بینش بهتری در مورد نحوه ظاهر نظرسنجی پس از رویداد خود داشته باشید، و اگر برای ایجاد نظرسنجی به کمک نیاز دارید، همیشه می‌توانید از چت آنلاین و یا تیکت سایت پرسشنامه آنلاین برای پرسیدن سوالات خود استفاده کنید.