پرسشنامه اضطراب کتل

این پرسشنامه شامل ۴۰ سوال بوده و با هدف مقایسه استرس، سبک‌های مقابله با استرس و وضعیت زناشویی زنان مبتلا به سرطان سینه با زنان سالم طراحی شده است.

نظريه كتل

محور اصلی نظریه کتل، تمایزی است که میان دو نوع صفات صوری (surface traits) و صفات پایه یا عمقی(source trait)  قائل می‌شود. صفات صوری، مجموعه‌ای از ویژگی‌های رفتار هستند که آشکار و ظاهری‌اند و دوام و ثبات آن‌ها بسیار کم است و در اثر ارتباط صفات عمقی با یکدیگر حاصل می‌شوند. صفات عمقی، منبع و سرچشمه صفات صوری و علت‌های واقعی رفتار آدمی هستند. این صفات بادوام‌ بوده و از نظر کتل اهمیت بیشتری دارند. زیرا به صورت عوامل و پدیده‌های زیربنایی شخصیت عمل می‌کنند. 

پرسشنامه اضطراب کتل (CAQ)  توسط ریموند برنارد کتل  ساخته شده است. این مقیاس شامل ۴۰ سوال است که مقیاس اضطراب تست ۱۶ عاملی شخصیت کتل را تشکیل می‌دهد. ۲۰ سوال اول اضطراب پنهان (صفت) و ۲۰ سوال دوم اضطراب آشکار (حالت) را اندازه‌گیری می‌کند. این مقیاس می‌تواند برای زنان و مردان بعد از ۱۴ سالگی در اکثر فرهنگ‌ها به کار برده شود.

علائمی که در تست اضطراب کتل مورد بررسی قرار می گیرند

اضطراب با توجه به خصوصیات فردی و محرک های بیرونی، علائم گوناگون و متفاوتی دارد. نشانه های اضطراب ممکن است از احساس حالت های غیر طبیعی در شکم تا تپش قلب متغیر باشند. برخی افراد به صورت کلی و بی دلیل نگران اند و برخی دیگر بر اثر رویداد خاصی دچار تنش و علائم اضطراب می شوند.

نشانه های اضطراب از فردی به فردی دیگر متفاوت است؛ به همین خاطر لازم است بدانید چه چیزهایی موجب ایجاد تنش و نگرانی در شما می شوند.

برای تشخیص میزان و شدت اضطرابتان لازم است در مورد انواع علائم اضطرابی که ممکن است تجربه کنید آگاهی خود را افزایش دهید. با استفاده از تست های سنجش اضطراب مانند تست اضطراب کتل می توانید میزان و شدت استرس خود را بیابید و از راهنمایی ها و توضیحات انتهایی این تست بهره مند شوید.

برخی از مهم ترین علائم اضطراب که در تست اضطراب کتل نیز مورد بررسی قرار می گیرند شامل موارد زیر است:

_ افزایش ضربان قلب و تپش قلب شدید
_ نفس کشیدن سریع و پی در پی
_ احساس بی قراری
_ مشکل در تمرکز کردن
_ اختلال در خواب (بی خوابی)
_ عرق کردن دست ها و پاها و یخ زدن دست و پا
_ خشکی دهان
_ حالت تهوع
_ گرفتگی عضلات
_ سرگیجه

این پرسشنامه در لینک زیر به صورت آنلاین طراحی شده و رایگان امکان تهیه و اجرا را دارد.

برای تهیه و فعال سازی به بخش فرم های آماده در پنل کاربری خود در سایت پرسشنامه آنلاین مراجعه کنید.

پرسشنامه اضطراب کتل